Presenters

In order of presentation:
Dale Jarvis (Heritage Foundation of NL)
Clare Dawn Fowler (Clare Dawn Couture)
Grace Shears (Abby Shot)
Dan Rubin (Perfectly Perennial)
Kevin Noseworthy (Escape Quest)
Andrea O’Brien (Heritage Foundation of NL)
Jeremy Harnum (Wooden Boat Museum of NL)
Lori McCarthy (Cod Sounds)
Caitlyn Bolduc-Whelan (Fishing for Success)
Jillian Gould (Bay Roberts Folklore Field School Program)
Audrey Burke (Grand Falls-Windsor Heritage Society)
Eileen Matthews (Heritage New Perlican)
Local Immigration Partnership (City of St. John’s)
Neil Burgess (Shipwreck Preservation Society of NL)
Tom Gordon (Nunatsiavut Government)
Laurier Turgeon (Université Laval)
Beth Hanna (Ontario Heritage Trust)
Ingrid Cazakoff (Heritage Saskatchewan)
Kristin Harris Walsh (Memorial University)
Jane Rutherford (Memorial University)
Robert Pajot (National Trust for Canada)
Barry Stephenson (Memorial University)
Rob Greenwood (Harris Centre, Memorial University)
Mark Thompson Brandt (MTBA Associates, Ottawa)
Dave Lane (Common Ground, St. John’s)
Neil Hardy (Altus, St. John’s)
Michael McLellan (ERA Architects, Toronto)
Robert Mellin (McGill School of Architecture)
Jessica Stanford (LAT49 Architecture, St. John’s)
Robert Shipley (Professor Emeritus, University of Waterloo)
Duncan Whitcomb (Martek Property Management, St. John’s)
Cochrane Street United Church (St. John’s)
Phil Evans (ERA Architects, Toronto)
John Norman (Bonavista Living)
Jerry Dick (Heritage Foundation of NL)
Jim Donovan (retired Fire Commissioner, Halifax)
Jim Case (Lat 49 Architecture, St. John’s)
Lisa Prosper (Cultural Heritage Professional, Inuvik, Northwest Territories)
Jamie Brake (Nunatsiavut Government)
Mitch Blanchard (Qualipu Cultural Foundation)
Lola Sheppard (University of Waterloo School of Architecture)
Taryn Sheppard (Woodford Sheppard Architects, St. John’s)
Matthew Brown (Ekistics Plan and Design, Halifax)
Chris Foran (SDMM Land Surveyors, Halifax)
Grant Genova (Fresh Fruit & Architecture, St. John’s)
David Bradley (Bonavista Historic Townscape Foundation)
Kristin Catherwood (Saskatchewan Heritage)
Chris Brookes (Battery Radio, St. John’s)

Moderators

Terra Barrett (Heritage Foundation of NL)
Crystal Braye (Wooden Boat Museum of NL)
Kathi Stacey (Legendary Coasts)
Colleen Quigley (Memorial University)